STAN EPIDEMIOLOGICZNY NA 19.03.2020 W KROLESTWIE BELGII. JAK SIĘ ZACHOWYWAC? JAKIE TESTY NA COVID-19 I CZY JEST LEK NA KORONWIRUSA?

March 21, 2020

Na konferencji prasowej w sobotę 21.03.2020 służby epidemiologiczne podały, że w Belgii stwierdzono zakażenie u 2815 osób, a 1089 z nich jest hospitalizowanych. 238 pacjentów znajduje się na oddziałach intensywnej terapii, a 168 pośród nich wymaga sztucznej wentylacji.

Odnotowano 67 zgonów z powodu koronawirusa, 64 osoby miały więcej niż 65 lat. Jednak trzeba również zaznaczyć, że od 13 marca 258 pacjentów hospitalizowanych z powodu infekcji COVID-19 opuściło szpitale.

Na podstawie tych danych możemy stwierdzić, że nadal obserwujemy wzrost zachorowan w Belgii, ale cyfry te mieszczą się w granicach przewidywanego modelu.

 

Należy podkreślić, że w większości przypadków infekcja COVID-19 daje bardzo łagodne objawy podobne do przeziębienia i nie jest konieczna hospitalizacja, a wystarcza jedynie leczenie objawowe. Tutaj bardzo ważna uwaga: pacjenci, którzy mogą być zakażeni COVID-19 nie powinni przyjmować Ibuprofenu (jest to niesterydowy lek przeciwzapalny) ponieważ może on powodować nasilenie się choroby. ABSOLUTNIE IBUPROFEN JEST PRZECIWWSKAZANY!!!!

Na pewne wiele osób zastanawia się czy system zdrowotny w Belgi udźwignie wzrastająca liczbę pacjentów wymagających sztucznej wentylacji. Aktualnie zajęte jest tylko 30% lóżek na oddziałach intensywnej terapii. Jest wiec to dość komfortowa sytuacja, w której system zdrowotny ma relatywnie dużo miejsc na takich oddziałach, a jednocześnie, powstają również dodatkowe oddziały intensywnej terapii, tak aby sprostać możliwej kumulacji zachorowan.

Od środy są wprowadzone jeszcze bardziej drakońskie środki prewencyjne. Jeśli chodzi o prace, to praca zdalna jest obowiązkowa, jeśli nie ma możliwości takiej pracy, to pracodawca musi ja tak zorganizować, aby zachować tzw. dystans socjalny (czyli około 1.5 m pomiędzy pracownikami). Jeśli nie można zapewnić takich warunków pracy, to zakład musi zawiesić działalność. Podczas konferencji zaapelowano również to rodzin rozwiedzionych, w których dzieci wychowują się w tzw. opiece naprzemiennej, tak aby zachować maksymalna ostrożność i rozsadek, i jeśli dzieci wykazują objawy infekcji, przemyśleć, czy należy przenosić je do drugiego domu na następny tydzień.

Wiele osób przezywa bardzo emocjonalnie zamkniecie w domu. Trzeba postarać się zorganizować pobyt w domu, tak aby zając się rzeczami, które uprzyjemnia pobyt w domu. Można gotować, majsterkować, czytać książki, słuchać muzyki, kontaktować się ze znajomymi przez Skype i przez telefon. Wszystkie aktywności rekreacyjne są zakazane, za wyjątkiem spacerów, jazdy na rowerze i joggingu. Należy postarać się zbudować w swoim planie dnia pewna rutynę, tak aby w życiu codziennym podczas zamknięcia w domu mieć pewne zwyczaje, jako że pozwalają one na wprowadzenie pewnego schematu i spokoju w naszym życiu. Jest normalne to, że można czuć się przestraszonym i niespokojnym, w tej sytuacji można skorzystać z numerów czerwonego krzyża, gdzie pracują wolontariusze, jak również z numerów telefonów które są dostępne przez konsulat Polski w Belgii. Warto porozmawiać, jeśli ma się wątpliwości!  Bardzo ważne, żeby nie dać się ponieść fałszywym wiadomościom z social media, należy tylko opierać się na sprawdzonych źródłach wiadomości jak gazety, jak również nasz newsletter.

Od piątku 20.03.2020 zostały również zamknięte granice Królestwa Belgii. Wszystkie niepilne wyjazdy za granice musze zostać odłożone. Wznowiona została kontrola graniczna przy wjeździe i wyjeździe z Królestwa Belgii. Zagraniczni turyści nie będą mogli wjechać na teren Belgii, jedynie Belgowie wracający do domu będą mogli przekroczyć granice. Pracownicy przygraniczni będą mogli nadal przekraczać granice udając się do pracy. Transport towarów do i z Belgii funkcjonuje normalnie.  Jednocześnie zabroniono przemieszczanie się do tzw. letnich rezydencji, czyli na przykład do mieszkań nad morzem.

Policja alarmuje, że pomimo drakońskich zakazów, które pozwalają na przemieszczanie się jedynie do sklepu i do pracy, nadal jest bardzo wiele osób, które przemieszczają się bez przyczyny, robią prywatne imprezy i z grupa przyjaciół wybierają się na wycieczki. Jest również wiele restauracji, które za zamkniętymi drzwiami nadal funkcjonują i przyjmują klientów. Policja będzie teraz stosować drony, aby kontrolować i zapobiegać tego typu zrachowaniom. Wystawiono 104 mandatów osobom, które uczyły się wspólnie i właścicielom sklepów, które pozostawały otwarte pomimo zakazu.

Testy na koronawirusa

Aktualnie badanie na obecność koronawirusa w organizmie przeprowadza się poprzez wykonanie testów genetycznych z próbek materiału pobranego z górnych i dolnych dróg oddechowych. Do badani wykorzystuje się czule metody wykrywania niewielkich ilości RNA, takie jak reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotna transkrypcja w czasie rzeczywistym (real time RT-PCR). Przeprowadzenie badania genetycznego zajmuje około 18 godzin, a przypadku potwierdzenia obecności koronawirusa w próbce test musi być powtórzony.

Badania w kierunku obecności koronawirusa są przeprowadzane jedynie u osób, które są podejrzane o zarażenie COVID-10, tj. takich, które w ciągu ostatnich 2 tygodni mogły z nim mieć styczność i wykazują objawy infekcji. Testu nie można zrobić na własne życzenie nawet odpłatnie, ponieważ służby sanitarne dysponują ograniczonymi zapasami testów.

 

Na rynku istnieją również tzw. szybkie testy, które w ciągu kilkunastu minut mogą stwierdzić czy we krwi obecne są przeciwciała przeciwko białkom koronawirusa na podstawie badania kropli krwi. W Belgii używanie tych testów jest zakazane na okres 6 miesięcy. Dlaczego wprowadzono taki zakaz, tłumaczy Ann Eeckhout z Federalnej Agencji Leków. Po pierwsze badanie przeciwciał we krwi, nie wyklucza w pełni zakażenia, ponieważ istnieje okres, w którym wirus jest obecny w organizmie, ale przeciwciała nie zostały jeszcze wyprodukowane i test będzie negatywny. Dana osoba może dan nieświadomie zarazach innych myśląc, że nie jest chora, a stan faktyczny jest zupełnie inny. Ponadto testy, które są aktualnie dostępne na rynku daje dużo fałszywie pozytywnych rezultatów (czyli diagnozują obecność przeciwciał u osób, które je ich faktycznie nie maja). Ponadto eksperci starają się p to, aby tet testy nie otrzymały etykiety europejskiej i nie mogły być komercjalizowane w krajach Unii Europejskiej. Eksperci wyrażają również nadzieje, że w przeciągu pary miesięcy będą dostępne inne, bardziej wiarygodne testy, i wtedy będą one wprowadzone do ogólnego użytku. Na dzień dzisiejszy w Belgii, jedynie laboratoria wskazane przez służby sanitarne, przeprowadzają testy na koronawirusa.

 

Czy są jakieś możliwości leczenia chorych z COVID-19

Jak dotąd nie ma skutecznego leczenia chorych z COVID-19, a leczenie ogranicza się do środków podtrzymujących przy życiu takich jak sztuczna wentylacja, szczególnie u pacjentów z zapaleniem płuc i ostra niewydolnością oddechowa.  Jednak aktualny stan zagrożenia wymaga pilnego opracowania leku antywirusowego oraz szczepionki, jak również wypracowania strategii u osób z wysokim ryzykiem zakażenia, szczególnie tych pracujących w służebnie zdrowia. Teoretycznie leki przeciwwirusowe podane profilaktycznie przed lub po ekspozycji na wirusa mogą zmniejszyć zachorowalność, jak również podane we wczesnym stadium choroby mogą zmniejszyć przeniesienie infekcji na inne osoby.

Aby wprowadzić leczenie lekiem antywirusowym (profilaktycznie lub objawowo) musi być spełnionych szereg warunków. Musi być wystarczająca ilość tego leku, musi być on bezpieczny i najlepiej, gdy jest on tani. Lek na malarie, hydroksychlorochina, w badaniach laboratoryjnych ma aktywność przeciw koronawirusem, a szczególnie przeciw COVID-19. Istnieją badania z hydoksychlorochina w Chinach, i pierwsze z nich pokazało pozytywny efekt tego leku na przebieg choroby spowodowany COVID-19, ale wyniki nie zostały jeszcze opublikowane. Aktualnie planowane są nowe badania tego leku, do profilaktyki i leczenia COVID-19.

Badania wskazują, że u pewnej podgrupy chorych następuje tzw. burza immunologiczna, która jest bardzo intensywna odpowiedzią organizmu na infekcje. Niektórzy badacze postulują, że w takich przypadkach należy zatrzymać ta burze poprzez podanie silnych leków immunosupresyjnych (blokujących układ immunologiczny), ale badania, w których wykorzystano te leki do leczenia pacjentów z COVID-19 w Chinach są w toku (testuje się tocilizumab oraz Janus kinase) i na wyniki trzeba będzie jeszcze poczekać.

 

Śmiertelność

W ponad 80% przypadków przebieg infekcji spowodowanej przez COVID-19 jest łagodny. Śmiertelność oceniana na stan z 12.03.2020 to 3.7%, co daje prawie 4 razy większą śmiertelność niż w przypadku sezonowej grypy (1.0%). Naukowcy z Chin w ostatnio publikowanym badaniu zauważyli, że u pacjentów, którzy umierają z powodu COVID-19, wirusy są obecne w organizmie aż do śmierci, podczas, gdy u pacjentów którzy przeżyli, wirus po średnio 20 dniach nie był już obecny w organizmie.

Na dzień dzisiejszy śmiertelność we Włoszech przekroczyła śmiertelność obserwowana w Chinach w porównywalnym momencie pandemii.

 

Na razie nie ma przesłanek by sadzić, że w Belgi powtórzy się scenariusz włoski. Aktualne środki zapobiegawcze będą funkcjonowały do 5 kwietnia, ale już wiadomo, że nie wszystkie będą zmienione z dnia na dzień, i najprawdopodobniej niektóre środki zapobiegawcze będą przedłużone na po 5 kwietnia. O wszystkim zadecydują nadchodzące dni i liczba nowych zachorowan koronawirusem w Belgii. Dlatego należy w tym trudnym okresie maksymalnie zastosować do narzuconych restrykcji.

Bezwirusowo pozdrawiam wszystkich czytelników newslettera.

Dr Agnieszka Ciarka

Kardiolog

 

 

Please reload

Recent Posts

Please reload

Archive

Please reload

Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

0032 471 74 18 60

Av. J.Goffin 164, 1082 Bruxelles

©2017 BY PRO CARDIO. PROUDLY CREATED WITH WIX.COM